A Drágán add az életed! (Die Hard) egy amerikai akciófilm, melyet 1988-ban mutattak be. A forgatókönyvet Roderick Thorp Minden elmúlik egyszer (Nothing Last Forever) című, 1979-es regénye alapján Jeb Stuart és Steven E. de Souza írta, a filmet John McTiernan rendezte. A főszerepben Bruce Willis látható, akinek a produkció – a rendkívüli sikernek köszönhetően – meghatározó állomás volt karrierjében, megalapozta akcióhősi imázsát.
John McClane New York-i rendőrnyomozó Los Angelesbe érkezik karácsonykor, hogy találkozzon elhidegült feleségével, az üzleti életben sikeres Hollyval. Felveszi egy beszédes sofőrrel megáldott limuzin, és Holly munkahelyéhez, a vállalati tulajdonos után elnevezett Nakatomi Torony irodaházhoz viszi. Míg Argyle, a sofőr az épület földalatti parkológarázsában vár Johnra, az csatlakozik a karácsonyi partihoz, ahol találkozik felesége főnökével, Takagival és munkatársával, Ellisszel. Mikor végre rátalál Hollyra (aki leánykori nevét, a Gennarót használja), kettesben maradva rögtön veszekedésbe kezdenek. A nő egyedül hagyja férjét egy kis szobában, ahol a férfi kipihenni készül a hosszú repülőutat.
Váratlanul azonban a német Hans Gruber vezetésével egy 13 fős terroristacsoport szállja meg és veszi irányítása alá az épületet. A bulin résztvevőket túszul ejtik, Takagit pedig elvonszolják. Kiderül, csak látszólag terroristák, valójában több százmillió dollárt érő, bemutatóra szóló kötvényeket készülnek ellopni a torony biztonsági széfjéből. Mikor Takagi nem hajlandó közölni a széf kódját, végeznek vele, majd Theo, a csapat technikai zsenije megkezdi a védőzárak szisztematikus feloldását.
McClane-nek, bár cipője nélkül, de sikerül kereket oldania, mialatt Gruber emberei az összes helyiségből kiterelik az embereket. John megkísérel segítséget hívni a tűzriasztóval, azonban szembekerül az egyik terroristával, Tonyval, akit végül megöl. A halott férfi gépfegyverével és rádióvevőjével felszerelve, McClane a tetőre megy, hogy újfent segítséget hívjon, azonban a rendőrség visszautasítja őt, egészen addig, míg nem hallják Tony bosszúszomjas bátyja, Karl lövéseit. Al Powell őrmestert, a Los Angeles-i rendőrség járőrét küldik a helyszínre, mialatt John újabb két ellenségével végez, így megszerzi a Gruberék számára nélkülözhetetlen detonátort és mellé némi C4-es robbanószert.
Takagi halálával Hollynak kell átvennie a Gruberrel való kommunikációt a túszok érdekében, mivel ő állt másodikként a cégnél a ranglétrán. Amikor e minőségében kényszerűen Gruberhez fordul, neki is leánykori nevén mutatkozik be. Határozott fellépésével el tudja érni, hogy a túszok legalább szükségüket tudják végezni a fegyveresek szigorú felügyelete alatt, és megengedik nekik, hogy állapotos kolléganőjüket egy heverőre lefektethessék.
A toronyhoz küldött járőr, Al a bejáratnál ugyan látszólag mindent rendben talál (Gruber és csapata ilyen látogatásra is fel vannak készülve, az egyikük biztonsági őrnek öltözve látszólag meccset néz a bejáratnál), és már éppen vaklármát jelentve távozni készül, amikor McClane-nek végül sikerül felhívni a figyelmét azzal, hogy a kocsijára hajítja az egyik bandatag hulláját. A rendőrség végül megfelelő erőkkel válaszol, azonban ez csupán gyorsításra ösztönzi Grubert eredeti elképzeléseiben, hiszen a rendőrség antiterrorista akcióinak menetrendjével teljesen tisztában van, sőt a terveit annak alapján dolgozta ki. A helyi rendőrség impotenciáját látva, McClane folytatja egyszemélyes háborúját, melyben egyetlen szövetségese az épületen kívül Powell. Mikor látja, hogy a rendőrség rohama kudarcba fulladt és a túszejtők kegyetlenül lövik a kommandósokat, John a liftaknán keresztül a C4-esekkel felrobbantja az épület egy részét, ezzel zavart kelt és megöl két bandatagot is. A helyzet eszkalálódása miatt az FBI is bekapcsolódik a túszdrámába, és közben a sajtó is megneszeli a történteket: a tévécsatornák közvetítőkocsijai a helyszínre mennek, köztük a kiváló informátorokkal rendelkező, karrieréhes, de felelőtlen tévériporter, Richard Thornburg.
Ellis egyre idegesebb lesz, és akcióra szánja el magát: ostobán azt hiszi, alkut köthet McClane és Gruber között a detonátor visszaszerzéséről cserébe a túszok elengedéséért, ezért felajánlja közvetítését Grubernek azzal, hogy McClane régi barátjának adja ki magát. Ellis nem jár sikerrel, így Takagihoz hasonlóan megölik. Gruber rövidesen váratlanul szemtől szemben találja magát McClane-nel; ravaszsága eredményesnek bizonyul, mikor egy megszökött túsznak adja ki magát, s így visszaszerzi a detonátort, embereivel pedig sarokba szorítja Johnt, így az kénytelen mezítláb a szándékosan szétlőtt berendezésből származó üvegszilánk-tengeren végigfutni, noha újabb két ellenséget likvidál.
Míg Theónak sikerül felnyitnia a páncéltermet, odakint Thornburg tudomására jut McClane neve és családi állapota, így Holly otthonába megy a jó sztoriért: az illegális bevándorlóként dolgozó házvezetőnőt megfenyegetve a pár két kisgyermekének tesz fel kérdéseket. Gruber, látva a riportot a tévében, megtalálja a gyerekek és John fotóját Holly asztalán, mindjárt ráébred a kezében lévő ütőkártyára; magával viszi a nőt túszként, miközben a többi túszt a fegyveresek felterelik a tetőre, mintha az elvonulásuk útja ez lenne.
Miután ellátta lábsérüléseit, John kisakkozza Hans tervét, miszerint fel akarja robbantani a túszokat az épület tetején. Mikor ennek megakadályozására indul, kénytelen lesz végezni Karllal és annak egyik társával. John időben visszatereli a túszokat, miközben a helikopterben ülő, Vietnamot is megjárt FBI-ügynök Johnt is terroristának nézve automata fegyverből tüzel rá. Gruber élesíti a robbanóeszközt; a tető és a felette köröző FBI-helikopter felrobban, John pedig úgy menekül meg a robbanás elől, hogy a derekához erősített tűzoltótömlővel leveti magát a toronyról, s néhány emelettel lejjebb beugrik egy irodaablakon.
Ezalatt a parkolóban álló limóban szórakozgató és a fenti eseményekről mit sem sejtő Argyle a rádiónak köszönhetően tudomást szerez a helyzetről, majd sikerül ártalmatlanná tennie Theót, aki egy mentőautóba akarja átpakolni a kötvényeket.
A végső összecsapásra a kimerült és sérült McClane és a Hollyra fegyvert szegező Gruber között a 32. emeleten kerül sor: a ragasztószalaggal a hátához rögzített pisztollyal John megadást színlel, majd egy jó pillanatban lelövi Gruber utolsó emberét és magát Hanst is, aki az ablakon kiesve magával rántja Hollyt is. Johnnak végül sikerül kioldania felesége Rolexének csatját, melybe Gruber kapaszkodik, így a terroristavezér több tucat emeletet zuhan a halálba.
Amint a túszok, McClane és felesége elhagyják az épületet, a látszólag elpusztíthatatlan Karl jelenik meg hirtelen, s egy utolsó kísérletet tesz, hogy végezzen a rendőrrel. McClane felesége elé lép pajzsként, azonban Karl az, aki golyót kap. A lövést Powell őrmester adta le, aki korábban véletlenül meglőtt egy sérülésébe belehaló tinédzsert, s azóta nem mert fegyvert használni senkivel szemben. A hős John és Holly végül Argyle limójában elhagyják a torony közelét, előtte a nő azonban még jól képen törli a sztorijához ragaszkodó Thornburg-öt.
Forrás: wikipédia
|