George Lucas (Modesto, 1944. május 14.) amerikai filmrendező, producer, szövegíró. Leginkább a Csillagok háborúja-sorozata és az Indiana Jones-trilógiája miatt ismert.
Vizsgái után vágóként, világosítóként és segédoperatőrként vállalt munkát. Tanársegédi állást kapott a főiskola operatőri szakán, ahol tanfolyamot szervezett. Szabadidejében elkezdett dolgozni egy új ötletén, melynek a THX 1138:4EB címet adta. Az osztálya egyik felével kezdett el rajta dolgozni.
Úgy döntött marad az USC-n és diplomát szerez. Megkezdte a THX vágását, és más filmeken is dolgozott mellette. Készített egy dokumentumfilmet egy lemezlovasról, és több rövidfilmet is. Végül munkáit benevezte a Nemzeti Diák-Filmfesztiválra, a THX a fődíjat nyerte el, az A Császár és a 67.6.18 egyaránt különdíjas lett.
1967 nyarán bekerült azon négy diák közé, akik lehetőséget kaptak, hogy egy-egy rövidfilmet készítsenek Carl Foreman producer számára a Mackenna aranya forgatásáról. Ősszel elnyert egy ösztöndíjat, és gyakornokként bejutott a Warner Brothershez. Hajnali négytől hétig a THX forgatókönyvén dolgozott, aztán ment forgatni. A stábban szinte minden munkából kivette a részét. Volt kameraman, mikrofonos és művészeti vezető is. Állandóan magánál tartott egy kamerát és egy magnót, melyekkel Coppolát örökítette meg munka közben.
Egy gyűlésen ismerkedett meg John Kortyval, aki elmesélte neki, hogy havi 100 dollárért bérelt istállóépületben rendezett be egy stúdiót. Lucas azonnal szólt Coppolának, és megnézték ezt a stúdiót, ennek hatására Francis Európába utazott felszereléseket vásárolni. Korty segítségével rábukkantak San Franciscóban egy raktárra, mely később az American Zoetrope nevet kapta. Coppola lett az elnöke, Lucas az alelnöke. Coppola és Lucas barátai sorra léptek be az American Zoetrope-ba. Akkoriban George-ot a fotózás, az animáció és a vágás érdekelte. Ezek kombinációja adta új megszállottságát, az absztrakt filmek készítését. Úgy tervezte, avantgárd filmeket készít majd. 1980-ban kezdődött meg a Skywalker Ranchon az építkezés.
Forrás: wikipédia
|